SOSI ugestatus for uge 06-09 - 2006
Først vil jeg gerne beklage at der er gået så lang tid siden sidste ugestatus. Dette skyldes primært travlhed og at vi har ventet på nogle meget centrale tilbagemeldinger og beslutninger i projektet. Siden sidste ugestatus er der således sket en del i SOSI projektet:
- Vi har fået gode kommentarer på det tekniske arbejde fra VTU, TDC, Cryptomathic, Teknologisk Institut og nogle enkelte leverandører (ACURE og Systematic). Generelt må det siges at tilbagemeldingerne er meget positive, hvilket bestyrker at vi er på vej i den rigtige retning. Cryptomatic påpegede nogle enkelte sikkerhedsmæssige problemstillinger. Disse indarbejdes i næste version af det tekniske dokument.
- Der er afholdt 1. styregruppemøde, hvor projektet blev "godkendt", risici blev håndteret og den videre proces blev fastlagt (se nedenfor).
- Lægemiddelstyrelsen er trådt ind i projektet under betingelse af at Kommunernes Landsforening (KL) også blev tilknyttet projektet. KL er nu tilknyttet projektet som en følgegruppe og Herbert Jessen er trådt ind som LMS's repræsentant i styregruppen.
Desuden er projektet blevet fremlagt for IT projektlederforum i ARF og i Sundhed.dk's arkitektråd. Vi har ved flere lejligheder i ARF fået fuld opbakning til projektet fra samtlige amter og da nu også KL følger projektet, er der lagt op til en endnu bredere "standard" end da vi begyndte.
I den tekniske gruppe er der ikke sket noget siden sidste ugeatatus, da det videre arbejde var betinget af godkendelse af faseplanen i styregruppen og at LMS kom med i projektet. Det samme gælder klinikergruppen. Arbejdet fortsætter dog på højtryk nu, efter flg. plan:
Den præcise afslutning af fase 4 (udvikling og test) kan ikke fastlægges inden leverandøren/leverandørerne har estimeret udgifter og afsat ressourcer. Jeg er dog vores forventning at udvikling bør være tilendebragt inden sommerferien.
Parallelt med fase 1+2 udvikles SOSI komponenten (Gratis, Open Source komponent/toolbox til serviceudbydere, aftagere og IdP).
PRINCE2 status: SF - Styring af fase 1
Hovedopgaver i fase 1 (udarbejdelse af estimeringsgrundlag):
- Teknisk dokument færdigbehandles
- Formelle krav udarbejdes (tekniske og kliniske)
Med venlig hilsen
JanRiis
Topic revision: r12 - 2007-02-16 - 12:05:45 -
TWikiGuest